
Co je to Cordyceps a jaké má účinky?
Je to houba, která má dlouhou historii užívání v tradiční čínské medicíně. Lidé ji využívají ke zvýšení síly, energie a posílení imunity, podpoře ledvin a řešení sexuálních dysfunkcí. Taktéž se používá při léčbě kašle nebo únavy. Cordyceps je označován jako adaptogen, což znamená, že může pomoci tělu lépe zvládat stresové situace.
Původ houby Cordyceps
Cordyceps se běžně v potravinách nevyskytuje. Nejde o tradiční houbu. Místo toho vyrůstá z housenky. Nicméně, výrobci doplňků prodávají Cordyceps ve formě prášku, kapslí či tekutiny. Cordyceps je jednou z hub používaných v oblíbených houbových kávách, které obsahují výtažky z různých hub.
Druhy Cordycepsu
Existuje přes 700 druhů Cordycepsu. Ve zdravotnictví se většinou zaměřují na dva druhy, které obsahují bioaktivní látky adenosin a cordycepin, Ophiocordyceps sinensis a Cordyceps militaris.
Je obtížné tuto houbu nalézt v přírodě. Existují obavy z jejího nadměrného sběru. Je extrémně drahá, s některými druhy, které mohou stát 20 000 až 40 000 dolarů za kilogram. Proto se výrobci často obracejí na laboratorně pěstované formy hub, aby uspokojili rostoucí poptávku.
Možné zdravotní přínosy Cordycepsu
V tradiční čínské medicíně je Cordyceps používán jako denní prostředek pro udržení dobrého zdraví. Některé studie naznačují, že má antioxidační, protizánětlivé, protiplísňové a antivirové účinky. Byl zkoumán v souvislosti s mnoha zdravotními problémy, ale stále nemáme dostatek důkazů potvrzujících jeho skutečné zdravotní přínosy.
Některé laboratorní výzkumy ukázaly pozitivní výsledky. Cordyceps může stimulovat imunitní buňky a pomáhat tělu v boji proti některým virům a rakovině. V jedné rozsáhlé studii byl Cordyceps spojen s nižšími hladinami kreatininu u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Také může chránit ledviny před škodlivými účinky některých léků, komplikacemi diabetu a odmítnutím transplantátu. Může také snižovat hladinu cukru v krvi.
Cordyceps může dále:
- Zmírnit únavu
- Zlepšit využití kyslíku při fyzické aktivitě
- Ničit nádorové buňky
- Snižovat úbytek kostní hmoty
- Stabilizovat srdeční tep
- Snižovat hladiny triglyceridů a
- cholesterolu (LDL a VLDL)
Vědci také zkoumají cordycepin v souvislosti s jeho antivirovými účinky proti COVID-19. Několik laboratorních studií tuto možnost prozkoumalo, ale zatím neexistují žádné potvrzené důkazy o tom, že by Cordyceps mohl být účinnou léčbou.
Většina studií byla provedena na buněčných kulturách nebo zvířatech, takže potřebujeme další výzkum, zejména rozsáhlé studie na lidech, abychom mohli s jistotou říci, zda má Cordyceps skutečně zdraví prospěšné účinky.
Rizika a vedlejší účinky Cordycepsu
Je důležité informovat svého lékaře o všech doplňcích stravy, které užíváte, včetně Cordycepsu, i když jde o přírodní produkt. Lékař může posoudit možné vedlejší účinky nebo interakce s léky.
Vedlejší účinky
Cordyceps je obecně bezpečný, ale u některých lidí může způsobit žaludeční potíže, nevolnost nebo sucho v ústech.
Rizika
Vyhněte se užívání Cordycepsu, pokud máte rakovinu, cukrovku nebo poruchy srážlivosti krve. Těhotné nebo kojící ženy a děti by měly jeho užívání také vynechat, protože není jasné, zda je pro ně bezpečný.
Pokud užíváte nějaké léky, konzultujte užívání Cordycepsu s lékařem, protože může ovlivnit účinky léků na ředění krve nebo těch, které potlačují imunitní systém.